Certyfikowane place zabaw

Drewniane place zabaw — BLOG

 


Atestowany plac zabaw – podstawa bezpiecznej zabawy
2023-05-23

Atestowany plac zabaw – podstawa bezpiecznej zabawy

 

plac zabaw Borowa Chata

 


Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze dla wszystkich troskliwych rodziców. Musi być ono zapewnione także podczas zabawy. Jeśli więc planujemy stworzenie placu zabaw, zawsze należy wybierać certyfikowane urządzenia, a także stosować się do wszelkich norm dotyczących tych przestrzeni. Tak można zyskać zaufanie rodziców i zadowolenie maluchów, które będą bawić się na bezpiecznym placu. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest, by tego rodzaju miejsca spełniały wspomniane normy.


Certyfikowane urządzenia

 

Plac zabaw jest wyjątkowym miejscem, w którym dzieci mogą oddać się zabawie, poznać rówieśników, a także poprawić swoją sprawność fizyczną. Aby przestrzeń ta spełniała wymagania bezpieczeństwa, wszystkie urządzenia, które się w niej znajdują, powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Dzięki nim można być pewnym, że sprzęt powstał z nietoksycznych materiałów wysokiej jakości oraz że został zaprojektowany i wykonany zgodnie z wymogami prawa. W zawiązku z tym m.in. huśtawka z atestem na plac zabaw będzie pewniejszym wyborem niż obiekt bez takiego dokumentu.

W przypadku urządzeń wiążąca jest norma PN-EN 1176. Zawiera ona przepisy dotyczące wszystkich elementów wyposażenia placów, np. huśtawek, zjeżdżalni etc. Ponadto reguluje przestrzenne rozmieszczenie urządzeń oraz określa zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po placu. Stosowanie się do niej na etapie projektowania oraz wykonania placu zmniejsza ryzyko zakleszczenia czy uderzeń podczas późniejszych zabaw. Warto pamiętać, że certyfikowane place zabaw dla dzieci stanowią bezpieczną przestrzeń, ale nadal nie można zapominać o ich właściwym użytkowaniu oraz odpowiedniej konserwacji.

 

Odpowiednia nawierzchnia

 

Niezwykle istotna w kontekście bezpieczeństwa na placu zabaw jest kwestia nawierzchni (regulowana przez normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177). Nawet gdy w grę wchodzą atestowane place zabaw dla dzieci, stworzone zgodnie ze wszystkimi normami, upadek może się wydarzyć. By zapobiec jego poważnym konsekwencjom, należy zdecydować się na odpowiednią nawierzchnię – szczególnie w newralgicznych miejscach. Ważnym parametrem przy wyborze nawierzchni jest maksymalna wysokości swobodnego upadku, którą przypisuje się danemu materiałowi. Takie dopasowanie rodzaju nawierzchni i jej parametrów do wysokości zwiększa bezpieczeństwo maluchów.

 

plac zabaw zestaw Grześ

 

Do rodzajów nawierzchni, które można wykorzystać na placach, zaliczają się darń, gleba (dopuszczalne przy możliwości upadku z wysokości do 1 metra), a także materiały syntetyczne (w tym przypadku producent powinien przedstawić certyfikaty wskazujące, do jakiej wysokości upadku spełniony jest Współczynnik Kryterium Urazu Głowy, tzw. HIC – Head Injury Criterion). Można wykorzystać także materiały sypkie (w adekwatnych do wysokości proporcjach), takie jak:

  • kora,
  • piasek,
  • żwir,
  • wióry.

 

Wykorzystanie certyfikowanych urządzeń oraz zagospodarowanie placu zgodnie z obowiązującymi normami pozwala stworzyć wyjątkową przestrzeń dla najmłodszych. Atestowane place zabaw dają dzieciom swobodę, a rodzicom spokój o bezpieczeństwo pociechy. Inwestycja w dobrze przygotowaną lokalizację z pewnością się opłaci!