producent placów zabaw

Drewniane place zabaw – BLOG


 

Wybór najlepszych nawierzchni dla placów zabaw
2024-01-11

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas projektowania placu zabaw jest troska o bezpieczeństwo dzieci. Zastosowanie bezawaryjnych urządzeń z atestem, a także wybranie odpowiednich nawierzchni to jedne z kluczowych aspektów. Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji, projektanci mają okazję tworzyć unikalne, a do tego bezpieczne przestrzenie, które staną się ulubionym miejscem zabaw. Dzisiaj skupimy się na tajnikach wyboru najlepszego podłoża, które sprawi, że przedszkolny, szkolny lub też znajdujący się w parku plac będzie przestrzenią pełną radości dla najmłodszych.

Projekt drewnianego placu zabaw

Dlaczego nawierzchnia na plac zabaw musi być bezpieczna?

Nawierzchnia na placu zabaw odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci podczas ich aktywności w tym miejscu. Smyki biegają, skaczą, a do tego wchodzą na wysokie konstrukcje, dlatego wybór odpowiedniego podłoża staje się priorytetem z uwagi na potencjalne upadki i ewentualne urazy. Bezpieczna nawierzchnia będzie działać jak osłona, minimalizując ryzyko kontuzji. Ponadto dobrze dobrane podłoże umożliwia zróżnicowane formy zabawy, rozwijając przy tym umiejętności motoryczne oraz społeczne. W ten sposób budowanie placu zabaw staje się nie tylko projektem estetycznym, ale również mającym na celu stworzenie bezpiecznego, a także rozwijającego środowiska dla dzieci.

Drewniany plac zabaw

Bezpieczne nawierzchnie, czyli klucz do radosnej i spokojnej zabawy

Dla maluchów, które są w ciągłym ruchu, najlepsza będzie miękka i delikatna nawierzchnia, chroniąca przed ewentualnymi upadkami. W przypadku starszych dzieci warto zwrócić uwagę na nieco inne użytkowanie placu zabaw, tj. jako miejsca do zabaw zespołowych, jak również aktywności fizycznych. Możemy więc dostosować tę przestrzeń, wykorzystując w niej np. kilka rodzajów nawierzchni. Niektóre z urządzeń mają też wyznaczone specjalne wymagania dot. podkładu, warto o tym pamiętać, projektując różne sektory do zabawy. Najczęściej do wyłożenia powierzchni na placach zabaw wykorzystuje się materiały syntetyczne o odpowiednim wskaźniku HIC (min. 1,4 m). Tylko takie zapewnią skuteczną absorpcję podczas upadku, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa naszych pociech. Wykonane z dobrego gatunkowo granulatu gumowego SBR, najczęściej są też dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można stworzyć wielobarwne, a do tego estetyczne projekty placu zabaw.

Powierzchnia zderzenia – co to właściwie jest?

Obszar zderzenia to przestrzeń, w której dziecko nawiązuje kontakt z nawierzchnią w momencie upadku na placu zabaw. Prościej mówiąc, jeśli pociecha spadnie na miękką matę gumową czy specjalną warstwę amortyzującą, to ta ma za zadanie złagodzić siłę uderzenia. Częstymi nawierzchniami na placach zabaw, które stosuje się oprócz materiałów syntetycznych, są również surowce sypkie o grubości min. 200 mm, między innymi:

  • kora (ziarno 20-80 mm),
  • piasek (ziarno 0,2-2 mm),
  • żwir (ziarno 2-8 mm),
  • wióry (ziarno 5-30 mm).

Projekt placu zabaw

Można też zastosować nawierzchnię z trawy, ale tylko przy urządzeniach, z których krytyczna wysokość upadku nie przekracza 1 m. Takimi sprzętami są: bujaki sprężynowe, huśtawki wagowe czy też karuzele.

Podsumowując, troska o bezpieczeństwo na placu zabaw to nie tylko obowiązek, ale również wyraz dbałości o zdrowie, a także radość najmłodszych. Odpowiednia nawierzchnia dostosowana do różnych grup wiekowych oraz rodzajów urządzeń będzie chronić dzieci przed różnego rodzaju wypadkami. Z pewnością tak bezpieczne place zabaw docenią rodzice tudzież opiekunowie, którym zależy na spokojnej i radosnej zabawie najmłodszych podopiecznych.