producent placów zabaw

Drewniane place zabaw – BLOG


 

Cechy wyposażenia publicznego placu zabaw
2023-04-06

Cechy wyposażenia publicznego placu zabaw

 

plac zabaw Borowa Chata

 

Gdy rozpoczyna się wiosna, jednym z ulubionych miejsc wielu dzieci staje się plac zabaw. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń może bowiem zająć maluchy na długi czas, co cieszy zarówno je, jak i ich rodziców. Fakt, że pociecha spędza aktywnie czas na świeżym powietrzu, jest powodem do zadowolenia, gdyż ruch jest bardzo ważny w rozwoju dziecka. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jakie cechy powinno spełniać wyposażenie placu zabaw. Warto zwrócić na nie uwagę przy zagospodarowaniu takiej przestrzeni.


Bezpieczeństwo urządzeń

 

Bezapelacyjnie place zabaw muszą być bezpieczne. Niezwykle istotne jest, by tworzyć je zgodnie z wymogami prawa – plac jest obiektem małej architektury, podlega więc pod prawo budowlane. Znaczenie ma usytuowanie placu oraz zagospodarowanie tego terenu.

Urządzenia zabawowe muszą być stabilne oraz wykonane z dobrych materiałów. Należy zawracać uwagę zarówno na ich konstrukcję, jak i na mocowania. Aby mieć pewność, że wybieramy bezpieczne place zabaw, warto zdecydować się na akcesoria, do których stworzenia wykorzystane zostały farby czy śruby posiadające certyfikaty bądź atesty. Dla bezpieczeństwa placu akcesoria zabawowe muszą być zaprojektowane oraz wykonane zgodnie z normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177, które mówią o wymaganiach dotyczących placów zabaw.

 

Urozmaicone wyposażenie

 

Aby dzieci chciały bawić się na placu przez długie godziny, musi być on dla nich ciekawy. Niezwykle istotne jest więc, by znajdowały się na nim różnorodne urządzenia. Żeby było to uniwersalne miejsce, warto dobrać sprzęty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Do najpopularniejszych konstrukcji na placu zaliczyć można:

  • huśtawki,
  • karuzele,
  • zjeżdżalnie,
  • bujaki,
  • tablice edukacyjne
  • ścieżki zdrowia.

 

plac zabaw Żywiecka

 

Obecnie propozycji tych jest o wiele więcej, a wśród nich są zabawki edukacyjne – pozwalają wypracować zręczność czy nawet uczą liczenia bądź zasad działania zegara. Interesującymi propozycjami są zestawy zabawowe na place zabaw, które stanowią połączenie kilku propozycji.

W przypadku publicznych placów zabawy konieczne jest też umieszczenie ławek oraz śmietników, dla zachowania czystości.

 

Rozwiązania atrakcyjne wizualnie

 

Dzieci muszą być zaciekawione placem, powinien on inspirować je do zabawy. Nie tylko urozmaicone urządzenia, ale także ich wygląd ma znaczenie. Muszą być atrakcyjne dla oka – powinny być kolorowe, ale nie krzykliwe. Ważne, by oddziaływały na wyobraźnię. Istotne jest też to, by dopasować je do otoczenia placu, warto więc wykorzystać wszystko, co daje nam dana okolica. Wszystko powinno stanowić spójną całość.

Zaprojektowany oraz stworzony zgodnie z przepisami prawa i właściwymi normami plac zabaw jest bezpiecznym miejscem rozrywki dla maluchów. Jeśli umieszczone zostaną na nim ciekawe oraz różnorodne urządzenia zabawowe, dzieci będą korzystały z niego chętnie i z uśmiechem!