Certyfikowane place zabaw

Drewniane place zabaw — BLOG

 


Drewniane place zabaw – bezpieczna alternatywa dla dzieci
2023-06-20

Drewniane place zabaw – bezpieczna alternatywa dla dzieci

 

plac zabaw na trawie

 

Publiczne drewniane place zabaw to doskonały sposób na zorganizowanie aktywności outdoorowych dla dzieci, zapewniający im bezpieczną formę rozrywki. Jednak tego typu urządzenia muszą spełniać konkretne warunki i normy, aby zostały dopuszczone do użytku. O jakich wytycznych mowa? I dlaczego w ogóle place zabaw są takie ważne? Sprawdźmy!


Na co zwrócić uwagę, wybierając plac zabaw?

 

Decydując się na drewniany plac zabaw mający służyć dzieciom w miejscu publicznym, takim jak park, skwer, szkoła czy też osiedlowy plac, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Przed zainstalowaniem urządzeń warto sprawdzić, czy spełniają one wszystkie obowiązujące wymogi i czy będą odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.

Oto ogólne wymagania dla drewnianych placów zabaw, którymi należy się kierować.

  • Bezpieczna budowa — wszystkie elementy placu powinny być solidne i odpowiednio ze sobą połączone, aby nie stwarzały ryzyka uszkodzenia lub zerwania.
  • Wystarczająca ilość powierzchni do podparcia — tego typu komponenty pozwalają zminimalizować ryzyko upadków i zapewniają dzieciom bezpieczny dostęp do wszystkich elementów zabawy. Plac powinien być wyposażony m.in. w poręcze, podpory oraz ścianki.
  • Odpowiednie podłoże — powierzchnia, na której stawiany jest plac, powinna być wystarczająco gruba i stworzona z materiałów, które zamortyzują potencjalny upadek.
  • Wytrzymałe komponenty — publiczne place zabaw są często uczęszczane i eksploatowane, dlatego materiały, z których są wykonane, powinny być odporne na ścieranie, a także na działanie deszczu, temperatury oraz różnych obciążeń.

Warto też sprawdzić, czy wszystkie części placu zabaw spełniają wymagane normy, w tym PN-EN 1176 i PN-EN 1177 dotyczące bezpieczeństwa urządzeń montowanych na publicznych placach zabaw. Dodatkowo wszelkie elementy wykorzystywane w tych miejscach muszą być zgodne z ustawą z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Należy także zaznaczyć, że publiczne place zabaw należą do elementów małej architektury i podlegają kontroli na podstawie ustawy z 7 lipca 1994 dotyczącej prawa budowlanego.

zbliżenie na plac zabaw Borowa Chata na piasku

 

Jakie korzyści niosą za sobą drewniane place zabaw?

 

Wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drewnianego placu zabaw dla dzieci. Teraz prześledźmy, jakie korzyści taka inwestycja może przynieść.

  1. Przede wszystkim trwałość. Materiały drewniane są szczególnie odporne na uszkodzenia. Jak wiadomo, place zabaw są miejscem, po którym nasze dzieci skaczą, biegają i tupią. Dzięki swojej wytrzymałości drewno jest w 100% odporne na te czynności, przez co nie ulega szybkiemu niszczeniu.
  2. Kolejnym ważnym aspektem jest szeroki wybór produktów. Tego typu place występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Jest to doskonały wybór dla inwestorów, którzy muszą wybrać konstrukcję najlepiej wpisującą się w ograniczone przestrzenie. W przeciwieństwie do pozostałych placów zabaw, te gotowe drewniane są łatwe w montażu i w utrzymaniu.
  3. I na koniec najważniejsza z korzyści, czyli radość oraz uśmiech dziecka bawiącego się na huśtawce czy zjeżdżalni! Dlatego jeśli jesteś inwestorem lub urzędnikiem zajmującym się zagospodarowaniem terenu i poszukujesz odpowiedniego rozwiązania do zabawy dla najmłodszych, to koniecznie sprawdź atestowane place naszej firmy. Pamiętaj, że oferujemy także ich profesjonalny montaż.

Podsumowując, drewniane place zabaw są jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dzieciom zdrowej i bezpiecznej zabawy. Są one wytrzymałe, solidne oraz można je idealnie dopasować do stylu każdej przestrzeni — parku bądź skwerku na osiedlu mieszkalnym. Niezależnie od tego, czy szukasz dużego, czy małego miejsca do przygód, drewniane place zabaw będą idealnym rozwiązaniem!